
Британський вчений нещодавно дуже влучно зазначив, що учнів ХХІ сторіччя навчають вчителі двадцятого засобами навчання ХІХ сторіччя. Це є основна проблема сучасної освіти усіх держав світу, у тому числі й України. Чим же відрізняються сьогоднішні учні від тих, які приходили до школи ще 15-20 років тому? І чому так важливо для освітян розуміти відмінності та знати як працювати в нових умовах?
Стрімке зростання новітніх технологій дозволяє кожній людині швидко знаходити потрібну інформацію у відкритих джерелах, а надзвичайно швидкий потік інформації спричиняє у людей, а особливо дітей, нове її сприйняття. Учитель уже давно не є джерелом інформації для учня, і тому він змушений працювати по новому, використовуючи нові досягнення науки та сучасні технології.
Які ж завдання стоять перед нами сьогодні? Звичайно, реформування країни та її інтеграція з європейськими державами – це першочергове завдання Президента, Верховної Ради, Уряду України та усього суспільства. Перш за все – це цивілізаційний вибір. Але чи стане наша країна сучасною розвиненою державою багато у чому залежить перш за все від освітян. Чи зможуть вони підготувати людину, яка у найближчому майбутньому зможе ментально і технологічно відповідати на виклики сучасності. Ми не знаємо, що нас очікує уже у найближчі п’ять років, не кажучи про більш довгострокову перспективу. У зв’язку з цим ми говоримо, що у сьогоднішніх умовах неможливо дати дитині якусь суму знань, щоб їй вистачило на усе життя. Сьогодні надзвичайно важливим завданням є навчити дитину вчитись, отримувати нові знання й уміння, у тому числі й з відкритих джерел, бути готовим до навчання протягом життя, відповідаючи на виклики суспільства.
Враховуючи зміни у суспільстві у Запорізькій області інформатизація освіти здійснюється системно та цілеспрямовано. З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти кожному учневі незалежно від місця проживання активно розвивається єдиний інформаційний освітній простір регіону.
Рішенням обласної ради від 22.11.2013 № 11 прийнята Програма розвитку освіти Запорізької області на 2013-2017 роки, яка є логічним продовженням попередньої, та ставить завдання комп’ютеризації навчально-виховного процесу.
В усіх районах і містах області розроблено місцеві програми інформатизації освіти, складено відповідні плани заходів, які визначають конкретні кроки щодо виконання поставлених завдань. У зв’язку з цим, навіть у складних фінансових умовах, заклади освіти області спільно з органами місцевої влади та місцевого самоврядування дбають про постійне оновлення та поповнення новітніми засобами навчання: комп’ютерними класами, нетбуками, ноутбуками, інтерактивними дошками тощо. Усього в області налічується 784 комп’ютерних класів різної модифікації, в яких 7700 робочих місць, біля 13 тис. окремих комп’ютерів, більше 1,5 тис. потративних комп’ютерів, нетбуків та ноутбуків; майже 0,5 тис. інтерактивних комплексів.
А для того, щоб усе це ефективно використовувати під час навчально-виховного процесу, у Запорізькій області з 2004 року навчання вчителів у галузі інформаційно-комунікаційних технологій здійснюється системно. І за цей період за різноманітними програмами, у тому числі й програмами «Інтел® Навчання для майбутнього» і «Партнерство у навчанні», пройшли навчання усі вчителі області, а це більше 14 тисяч чоловік. Деякі навчались за кількома програмами. У 2012 році була організована та проведена діагностика рівня базових навичок вчителів та керівників закладів освіти з інформаційно-комунікаційних технологій. Область була єдиною в Україні, яка провела таке дослідження. За підсумками виявлено, що біля двох третин учителів володіють базовими комп’ютерними навичками на достатньому та високому рівнях.
Розуміючи, що технології розвиваються надзвичайно швидко, а сучасний вчитель не може відставати, у Запорізькій області активно здійснюється робота щодо подальшого підвищення рівня володіння вчителями ІТ-компетенціями, у тому числі й шляхом упровадження дистанційної форми навчання. Дистанційна форма дозволяє надавати освітні послуги шляхом застосування у навчанні сучасних інформаційно-комунікаційних технологій та здобувати освіту чи підвищувати кваліфікацію незалежно від стану здоров’я, місця проживання та у зручному для особи темпі, у зручний час.
Так, тільки у 2014 році оволоділи ІКТ на вищому рівні 1 563 вчителя області, або 11 % від загальної кількості вчителів. Вони навчались на спецкурсах: «Основи ІКТ»; «Інтел 3»; «Інтел 10»; «Веб 2.0»; «Впровадження квесттехнологій у освітній процес»; «Інтерактивна дошка»; «Школа сучасних знань»; «Медіаінформаційна грамотність».
Поява різноманітних пристроїв в учнів, зростання вимог суспільства щодо підвищення якості освітніх послуг – усі ці процеси зумовили педагогічну спільноту поставити на перший план питання оновлення підходів до модернізації навчального середовища середньої школи і запровадження відкритої освіти. Відкрита освіта є одним з принципів реформування освіти України на найближчі роки. забезпечення розвитку особистості учня та формування майбутнього громадянина, підготовленого до життя в інформаційному суспільстві.
У Запорізькій області за цим принципом продовжується розбудова порталу zp.isuo.org «Запорізька обласна освітня мережа», до якого долучені 605 загальноосвітніх та 503 дошкільних навчальних закладів, 32 відділи та управління освіти райдержадміністрацій та міськвиконкомів, Департамент освіти і науки Запорізької облдержадміністрації, Запорізький інститут післядипломної педагогічної освіти, професійно-технічні та вищі навчальні заклади області, а також батьки та громадськість у частині, яка має публічний доступ.
У рамках порталу не лише формується електронна державна звітність на основі електронної бази даних про учнів, педагогічні кадри; матеріально-технічну базу всіх загальноосвітніх навчальних закладів, але й щоденно підтримується в актуальному режимі інформація про учнів та вчителів, що дозволяє технологічно оптимізувати управлінську діяльність, відходити від зайвої паперотворчості як на рівні закладів, так і на рівні установ освіти. Ця система уже наразі відповідає вимогам електронного урядування, запровадження якого планується в Україні у найближчий час.
Продовжується активна робота з підтримання в актуальному стані електронної бази черги на влаштування дітей до дошкільних навчальних закладів. Це нововведення дозволило, особливо у містах, забезпечити прозорість при зарахуванні дітей до дошкільних навчальних закладів.
У рамках єдиного освітнього простору функціонує публічний сайт «Мої знання» для вчителів, учнів і їх батьків, що дозволяє вести електронний журнал та електронний щоденник; публікувати завдання як для всього класу, так і для окремих учнів; батьки можуть знайомитись з результатами навчальних досягнень своєї дитини, отриманими домашніми завданнями через мережу Інтернет; вчителі, батьки, адміністрація школи можуть аналізувати відвідуваність та успішність учнів тощо.
Поступово та невпинно розширюється перелік об‘єктів єдиного інформаційного освітнього простору: формуються бази даних дошкільних, позашкільних, професійно-технічних навчальних закладів; створюється навчальне середовище, у т. ч. розробляються електронні посібники для дистанційної освіти учнів і вчителів.
Працює «Віртуальна школа юних програмістів» для учнів області – унікальний освітній інструмент, розроблений Юрієм Кривсуном, вчителем інформатики гімназії № 28 міста Запоріжжя. Сайт “ЮНый программист” дозволяє усім бажаючим учням закладів освіти області, та й не лише учням, але й учителям, вивчати програмування самостійно, у зручний для себе час: учень самостійно працює, може відразу себе перевірити, покращити свої навчальні результати, автоматично отримати оцінку залежно від правильності та раціональності своїх дій. Вчитель бачить вичерпний звіт про роботу учня і, у разі необхідності, може прослідкувати всі кроки самостійної роботи школяра та надати потрібну консультацію.
З 2012 року розпочала свою роботу обласна електронна дистанційна «Школа сучасних знань», яка може забезпечити потреби учнів незалежно від місця навчання та проживання. Напрацювання у роботі цієї школи запропоновані Міністерством освіти і науки України для користування вчителям та учням Донецької і Луганської областей.
Усі ці доробки вчителів області повністю відповідають поняттям «відкрита освіта», до основних принципів якої належить можливість для вибору індивідуальної траєкторії навчання; свобода у виборі часу, темпів та місця навчання; можливість навчання протягом усього життя.
Як свідчать досягнення наших вчителів та управлінців, в області ведеться певна робота над залученням до навчального процесу одного з основних трендів розвитку IT-технологій – хмарних сервісів, які дозволяють зберігати і обробляти інформацію на віддалених Інтернет-серверах (у «хмарах»), та забезпечують кінцевим користувачам можливість постійного доступу до своїх матеріалів та програмного забезпечення незалежно від місця знаходження; не перейматися роботою комп’ютерного обладнання, яке їх підтримує, використовувати готові сервіси тощо.
Одночасно, у закладах освіти Запорізької області, не лише загальноосвітніх, але й дошкільних, набирає свого розмаху упровадження у навчально-виховний процес інтерактивних технологій. Це стало можливим завдяки впровадженню навчання вчителів і вихователів за програмою тренінгу «Використання інтерактивної дошки в навчально-виховному процесі» та встановлення у закладах освіти органами влади усіх рівнів, у тому числі й за допомогою представників соціально відповідального бізнесу, інтерактивних комплексів.
Так, за результатами фестивалю-конкурсу «Панорама розумних уроків SMART 2015» у вересні 2015 року у місті Токмаку, як найбільш активному місті нашої області щодо використання інтерактивних технологій, нагороджено вчителів загальноосвітніх і вихователів дошкільних начальних закладів – переможців фестивалю. Після нагородження організовані майстер-класи та «круглі столи», які допомогли освітянам знайти своїх однодумців серед вчителів та вихователів закладів освіти області, зав’язати особисті стосунки, які можуть бути продовжені у соціальних мережах та особистих контактах. Такі заходи обласного рівня дають можливість одночасно поповнити і базу веб-ресурсів, і базу освітнього контенту. Вчителі потому зможуть використовувати напрацьований матеріал на власних уроках з використанням інтерактивних дошок та інших сучасних ресурсів. Усього у цих заходах брало участь майже 200 педагогічних працівників з 20 територій області.
Плідна робота освітян продовжується. Вона йде щоденно і щогодинно у класах та аудиторіях.
У першу неділю жовтня Україна святкує дійсно всенародне свято – День працівників освіти. Немає у нашій країні людини, яка б у своєму житті не була б вдячна хоча б одному своєму вчителю, який так чи інакше взяв участь у формуванні її як особистості, який підготував її до успішного плавання у бурхливому вирі життя.
Шановні працівники освіти, дозвольте Вас щиро привітати зі святом та побажати нових досягнень і звершень, талановитих та вдячних учнів, однодумців батьків та усім нам мирного неба над головою у незалежній і квітучій державі.